თბილისის ცენტრალურ ნაწილში, სასტუმრო „რუმსსა“ და მეტროსადგურ “რუსთაველს” შორის მდებარე თაღებიანი ოთხი შენობის ჯაჭვი, რომელიც ქვეითთა ტროტუარს უერთდება და ერთგვარ გვირაბს ქმნის, დიდი ხანია რეაბილიტაციას საჭიროებს. თბილისის განვითარების ფონდის ინიციატივით მოწესრიგდება შენობების ფასადები და შეკეთდება ნაწილობრივ დაზიანებული სახურავები. აღსანიშნავია, რომ შენობებს კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსი აქვს, ამიტომ ტენდერში მონაწილე კომპანიას, აუცილებლად მოეთხოვებოდა შესაბამისი გამოცდილება.
ანაზომების შესრულებისას დეტალურად ვიკვლევთ ექსტერიერზე არსებული ორნამენტების, კარნიზების, ბარელიეფების, რუსტების და კაპიტელების,მოაჯირებისა და ა.შ. ლოკალურ დაზიანებებს. ტექნიკური დავალების მიხედვით, პროექტი უნდა დამუშავდეს როგორც კულტურული მემკვიდრეობის უძრავი ძეგლის, ასევე ფონური ღირებულებების (არაძეგლის) მქონე შენობა-ნაგებობების ინტერესების გათვალისწინებით.
პროექტი უნდა ითვალისწინებდეს ფასადზე არსებული ამორტიზებული და ქაოსურად განლაგებული საინჟინრო სისტემების (კონდენციონერის გარე ბლოკები, გათბობის ქვაბები, ფასადებზე გამოსული სავენტილაციო სისტემები, გათბობის საკვამური მილები, მრიცხველები და სხვა) ერთიანი ორგანიზებული სახის მიცემას და მათ მოწესრიგებას.

A chain of four arched buildings, located in the heart of Tbilisi between the "Rooms" hotel and the "Rustaveli" metro station, has long been in need of rehabilitation. These buildings connect to the pedestrian sidewalk and form a tunnel-like passage. Under the initiative of the Tbilisi Development Fund, the facades of the buildings will be restored, and the partially damaged roofs will be repaired. It is important to note that the building is designated as a cultural heritage monument. Therefore, all participants in the tender are required to familiarize themselves with its status and relevant regulations.
When conducting assessments, we carefully examine exterior ornaments, cornices, bas-reliefs, rustications, capitals, railings, and other local damages. According to the technical specifications, the project should be developed with consideration for both immovable cultural heritage monuments and buildings with contextual significance (non-monuments).
The project should aim to create a unified and organized appearance for the worn-out and haphazardly placed engineering systems on the façade, such as external air conditioning units, heating boilers, ventilation systems, chimney pipes, meters, and other equipment, ensuring their proper arrangement and integration.